Kilo Verememenize Neden Olan Hatalı 5 Davranış!

diyet

Yoğun egzersiz programına dâhisiniz, doğru beslenme alışkanlığınız var ama yine de istediğiniz ideal kilonuza ulaşamıyor musunuz? Evet olabilir. Pek çok şey doğru bir yol olarak gözükse de, aslında istediğiniz sonuçları almanızda büyük bir engel oluşturabilir. Bakalım zayıflamak uğruna harcadığınız onca emek, hangi hatalı davranışlar yüzünden koca bir hiçe dönüşüyor görelim

Hata 1: D vitamini eksikliği

D vitamini her yaş grubu ve cinsiyeti için aynı öneme sahip, fazla yağ kütlesi ile ilişki bir mekanizmayı oluşturmaktadır. Eğer fazla yağlarınızda kurtulmak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsunuz, D vitamini ihtiyacınızı karşılamanız gerekir. D vitamini fazladan yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle zayıflama serüveniz de D vitamini eksikliğini mutlaka karşılamanız gerekir. Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre 12 hafta boyunca D vitamini takviyesi alan kadınlar 2, 7 kilo verirken, D vitamini desteği almayan kadınlarda herhangi bir kilo kaybı saptanmamıştır. Ayrıca bu araştırmada her iki grup aynı rutin egzersiz ve diyet programını uygulamıştır.

En çok yararlandığımız D vitamini kaynağı olan güneş ışınlarıyken, kış ve sonbahar aylarında D vitamini eksikliği yaşanmaktadır. Bu durumu değerlendirmek için D vitamini seviyenizi ölçebilirsiniz. Uzmanlara göre vücudun gereksinimini karşılayacak D vitamini takviyesinin 40 ng/ml olması yeterli.

Hata 2: Karbonhidrat tüketiminin yeteri kadar kısıtlanmaması

Bilimsel araştırmalara göre yağ yakımı için yüksek protein ve düşük karbonhidratlı diyetlerin başarılı olduğu savunulmaktadır. Fakat düşük karbonhidratlı diyet programı biraz değişken bir terim olduğu için kişinin ideal karbonhidrat düzeyi genetik ve yaşam tarzına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre düşük karbonhidratlı diyet programında kişinin alması gereken ideal karbonhidrat oranı günlük olarak 50 gramın altında olmalıdır. Ayrıca bu oranın vücudun keton üretmesinde ve yağ yakmasında ideal olduğu belirtilmiştir. Zayıflama yolculuğunuzda en iyi sonuçları elde etmek için günlük olarak karbonhidrat tüketimi oranınızın 50 gram olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca karbonhidrat ihtiyacının sebzelerden ve kivi, nar gibi meylerden karşılamanız önerilmektedir. Bunun dışında özellikle tahıllardan uzak durun.

Hata 3: Yoğun strese maruz kalma

Stresin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden bir diğeri ise, kilo vermeye engelleyici bir faktör olmasıdır. Yoğun ve devamlı olarak strese maruz kalanların kilo vermenin daha güç olduğu açıklanmıştır. Kronik stres olarak adlandırılan bu durum, kortizol hormonların salgılanmasına neden olmaktadır. Kortizol da bilirsiniz ki kan şekerinin yükselmesine neden olarak enflamasyonla sonuçlanmaktadır. Bu durum vücudun genel hormonal sitemine etkileyerek, yağ yakımını güçleştirmektedir. Stresin tüm olumsuz etkilerini hayatınızdan silmek içim psikolojik ve psikiyatri desteği alabilirsiniz. Bunun dışında stres odaklı uyku problemleri de zayıflamada engelleyici bir durumdur.

Hata 4: Hatalı çalışma ve aşırı kardiyo

Uzun süre kardiyo yapmak, yağ yakma konusunda ciddi bir etkiye sahip değildir. Ayrıca hem çok çalışmak hem de az çalışmak yağ yakımın da aynı başarısızlığa neden olmaktadır. Her gün ağırlık çalışıyorsanız ya da çok uzun süre yoğun çalışma programı uyguluyorsanız, daha fazla yağ yaktığınız izlemine kapılabilirsiniz. Ancak bahsedildiği gibi fazla ya da az orantısız çalışmalarda herhangi bir zayıflama durumu gözlenmemektedir. Bu süreçte önemli olan vücudunuzu dinlendirmenizdir. Ayrıca düzensiz çalışma ve dinlenme süreleriniz varsa, kaslarınızı biraz olsun zorlamıyorsanız yine yağ yakımın da etkili bir davranış söz konusu olamaz. Bu durum için ideal ağırlık çalışmalar 30-60 saniye dinlenme ve 1 RM’nin 70-85’i ağırlıklarla çoklu vücut hareketlerini kapsamalıdır.

Hata 5: Gıda intoleransı

Gıda intoleransı yağ yakımın da engelleyici bir role sahiptir. Çünkü metabolizmanın kritik bölgesi olan sindirim sisteminde enflamasyon nedeni olarak karşımıza çıkar. Özellikle glüten ve süt ürünlerine karşı intolerans görülmektedir. Bu durumu analiz etmek için kan testi ile ya da şüphelendiğiniz gıdadan 1 hafta uzak durarak değerlendirebilirsiniz. Test ettiğiniz gıdaya karşı intoleransınız varsa kendinizi daha iyi hissedecek ve sindirim sisteminizi düzene soktuktan sonra yağ yakımınızın hızlandığını fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir