Sporcuların Neden Daha Çok Su İçmesi Gerekir?

 mehmetolkun

Su, insan vücudun ¾’ünü oluşturan ve en ufak metabolik sistem hareketlerinde ihtiyaç duyulan başlıca yaşam kaynağımız olarak adlandırılabilir. Özellikle yoğun spor yapanların kaybettiği sıvı miktarının yeniden kazanılması adına çok daha önem kazanmaktadır. Ayrıca su ihtiyacının soda ya da kahve gibi içeceklerden karşılanmayacağının bilinmesi gerekir. Hatta kafein tarzı içeceklerin içinde bulunan birçok madde vücuttan daha çok su atılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarın su ile karşılanması gerekir. Ayrıca spor yapanların neden daha çok su içmesi gerektiğini savunan ve 6 faydalı etki aşağıdaki gibi olmaktadır:

Su toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Suyun en önemli görevlerinden birisi, vücutta yer alan toksinlerin ve metabolik atıkların vücut dışına atılmasını sağlamasıdır. Eğer yüksek protein alıyorsanız, bu durum vücudunuzda yüksek nitrojen olduğunun göstergesidir. Kilo almak için fazla yemek tüketenlerin böbreklerinin düzenli bir şekilde çalışmasına devam etmesi için daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır.

Su yağ yakmaya yardımcı olur

Vücudunuzun ihtiyacı olacak şekilde yeterli su tüketmez iseniz, böbrekleriniz sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Eğer böbrekler yeteri kadar çalışmaz ise, böbreğin yapması gereken görevi karaciğer yapmak zorunda kalır. Bu durumda karaciğerin kendi görevini yerine getirememesine ve bazı aksaklıkların yaşanmasına neden olmaktadır. Karaciğer sağlıklı bir şekilde çalışmaz ise, yağ yakma işlevi azalır. Bu nedenle su içerek vücudun sistemik döngüsünün kusursuz bir şekilde çalışmasına ve organların kendi görevlerini yapması yardımcı olmak için bol bol su tüketilmesi gerekir.

Su cildi tazeler

Su, hücre gelişiminde ve hücre aktivitelerinde aranan elemandır. Su tüketimi hücrelerin sağlıklı bir şekilde devamlılığını koruyarak, yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

İç organlara kalkan görevi

İç organların sağlıklı ve düzenli çalışması için günlük olarak 4000 kalori üzerinde beslenen kişilerin çok daha fazla su içmesi gerekir.

Sodyum dengeleyici

Çok fazla tuz tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumsu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aşırı tuz tüketimine bağlı olarak karşılaşılabilecek sorunlar arasında vücudun su dengesinin bozulması ve organlar arasındaki sistemik hareketlerin engellenmesi yer almaktadır. Bu nedenle tuz tüketiminin azaltılmasına ek olarak, daha fazla su içilmesi gerekir. Kısacası tuzun neden olduğu çeşitli sağlık sorunlarından korunmak için en etkili yol su tüketimidir.

Ek besinlerin işlevselliğinde destek

Ek besin olarak örneğin kreatin, kas hücrelerinde su tutumuna neden olmaktadır. Çoğu supplement(ek besin) ürünün fonksiyonelliği için bol sıvı tüketimine ihtiyaç vardır. Özellikle yoğun antrenman yapanların temel vitaminlere ihtiyacı vardır ve çoğu vitaminden yararlanmak için mutlaka su içmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir