Spordan Sonra Yapılmaması Gereken 10 Hatalı Davranış

spor sonrası

Sporcu içeceği (enerji içeceği) içmek

Saatlerce yüksek tempoda çalıştıktan sonra sporcu içeceğini içmenize gerek yok. Yaktığınız kalorileri geri almak yerine su ve meyve gibi küçük atıştırmalıklarla metabolizmayı çalıştırmak daha doğru olacaktır. Ayrıca ter yolu ile kaybedilen sıvı ve minerallerin yerini doldurabilmek için elma, havuç ya da taze sebzelerle hazırlanmış Akdeniz salatası yararlı olacaktır. Ancak efor sarf ettikten sonra yoğun terleme yaşayanlar için daha faydalı olacaktır.

Spor kıyafetleri ile durmak

Spor yaparken giydiğiniz kıyafetleri mümkünse spordan hemen sonra değiştirmeniz gerekir. Yoğun terlemeye bağlı olarak ortaya çıkabilecek kötü kokudan ziyade, terlemeden dolayı akne yapıcı bakterilerin etkin olması cilt sağlığınız için hatalı bir davranıştır. Mümkünse spordan hemen sonra duş alınması ve temiz kıyafetlerin giyilmesi daha doğru olacaktır.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Özellikle spordan sonra gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmanız hastalıklara davetiye çıkartıyor. Spor salonu ve dokunduğunuz spor aletleri bakteri ve mikroplar için ideal bir ortamdır. Bu nedenle spor esnasında terinizi silmek için evinizden temiz bir havlu getirin ve spordan sonra ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Spordan sonra soğuma hareketlerini yapmayı unutmayın!

Spor sonrasında yapacağınız 5 dakikalık soğuma hareketleri ile ertesi gün yaşayacağınız kas ağrılarını ve sakatlanma riskini indirebilirsiniz. Ayrıca kaslarınızı esnetmeyin unutmayın.

Öğün atlamayın!

Kaslarınızın iyileşmesi ve çalışması için beslenmek zorundasınız. Bu nedenle özellikle spora gitmeden en az 2 saat önce mutlaka bir şeyler yemeniz gerekir. Ne kadar düzenli ve yoğun spor yaparsanız yapın sağlıklı beslenmez ve kaslarınızla ilgilenmezseniz eğer, yaptığınız tüm çalışmanın ne kadar başarısız olduğuna tanık olabilirsiniz.

Abartmaktan kaçının!

Ne kadar çok koşarsanız koşun bu size ekstra çikolata ya da hamburger yeme hakkını vermez. Yaktığınız kaloriye göre doğru beslenme alışkanlığına sadık kalmanız ve kaslarınızı zor duruma sokacak performanslarda bulunmamanız önerilir. Aksi halde sakatlanma riskiniz artacaktır.

Düzenli uyku

Erken kalkmanız gerektiği için az uyuyorsanız eğer, vücudunuzu zor duruma soktuğunuzu bilmeniz gerekir. Çünkü büyüme ve hücre aktiviteleri için gerekli hormon salınımı uyku sırasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle vücudunuzun ihtiyacı olan dinlenme ve yenilenme sürecine dikkat etmeniz gerekir.

Yoga ve pilates minderini temizleyin!

Yoga ve pilates dersinden sonra minderinizi hemen katlayıp ertesi gün tekrar açma alışkanlığınıza son vermeniz gerekir. Vücut hareketleri ile birlikte salonun bakteri ve mikrop oluşumu için uygun bir ortam olduğunu unutmayın. Minderinizdeki bakteri oluşumunu engellemek için dersten sonra temizleyin ve mümkünse yıkayın. Fakat iyice kuruduğundan emin olmanız gerekir.

Spor aletlerini kullandıktan sonra temizleyin

O kadar efor sarf ettikten sonra spor aletini bıraktığınız terinizi temizlemeden öylece çekip gidemezsiniz. Bu durum hem saygısıza hem de sağlıksız bir hareket olarak algılanır. Ayrıca nasıl bulmak istiyorsanız öyle bırakmanız daha doğru olacaktır.

Gece yemeleri

Eğer uyumadan önce kendinizi hala aç hissediyorsanız ufak atıştırmalıklarla geçiştirmeye çalışırken çok dikkat etmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda bir avuç badem, bir kase yoğurt ya da sağlıklı atıştırmalıklardan beslenebilirsiniz. Ancak aşırı yağlı ve şekerli gıdalara yönelirseniz, çok büyük hata yapmış olursunuz. Yaktığınız kalori ne olursa olsun, bu size istediğinizi yeme hakkınız olduğu anlamına gelmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir